کلاس آنلاین

 

در این بخش سعی نموده ایم به سوالاتی که در زمان ساخت کلاس و ورود به آن برای شما ایجاد می شود پاسخ دهیم. این سوالات عبارتند از:

 1. نحوه ساخت کلاس آنلاین در سامانه و اپلیکیشن به چه صورت است؟
 2. نحوه ساخت لینک کلاس آنلاین چگونه است؟
 3. نحوه ورود دانش آموزان به کلاس آنلاین از طریق لینک به چه صورت است؟
 4. دانش آموزان از طریق سامانه و اپلیکیشن چگونه می توانند وارد کلاس آنلاین شوند؟
 5. چگونه می توان جلسات را ایجاد نمود؟
 6. خطاهایی که در ساخت و ورود به کلاس اتفاق می افتد و نحوه برطرف کردن خطاها

نحوه ایجاد کلاس آنلاین در سامانه 

به منظور ایجاد کلاس آنلاین ابتدا بر روی گزینه افزودن کلیک کرده و سپس فیلدهای زیر را تکمیل نمایید:

لینک کلاس آنلاین

 • نام کلاس: در این قسمت نام کلاس موردنظر را وارد نمایید. برای مثال کلاس ریاضی دوازدهم تجربی
 • نوع ورود : در این قسمت پنلی را که خریداری نموده اید برای شما فعال می شود و به صورت اتومات در این فیلد قرار می گیرد. برای مثال اگر شما پلتفرم اسکای روم را خریده باشید، این فیلد به صورت اتومات پر می شود و نام اسکای روم قرار می گیرد. در صورتی که بیش از یک پلتفرم کلاس آنلاین خریداری کرده باشید برایتان چند گزینه می آورد و شما باید انتخاب کنید که می خواهید کلاستان در کدام پلتفرم برگزار شود. برای مثال شما پلتفرم اسکای روم و بیگ بلو باتن را خریداری کرده اید در این صورت در قسمت نوع ورود هر دو گزینه اسکای روم و بیگ بلو باتن را ملاحظه می کنید و شما می خواهید کلاس موردنظر در بیگ بلو باتن تشکیل شود. در این زمان باید گزینه بیگ بلو باتن را انتخاب نمایید.
 • فعال : در صورتی که می خواهید کلاس ایجاد شده به دانش آموزان نمایش داده شود باید کلاس آنلاین فعال باشد و در صورتی که کلاس غیرفعال باشد برای دانش آموزان نمایش داده نمی شود.
 • معلم : در این قسمت باید نام معلم مربوطه که کلاس را برگزار می کند انتخاب نمایید. (برای انتخاب نام معلم ابتدا باید در قسمت کاربران ، اسامی معلمین را وارد نمایید. برای این کار به راهنمای بخش کاربران مراجعه نمایید)
 • مخاطب : ورود به کلاس های آنلاین سامانه به دو صورت می باشد. در این قسمت شما می توانید مشخص کنید که مخاطب از چه طریق وارد کلاس آنلاین شوند. (ورود با لینک یا از طریق سامانه)

ورود با لینک : در صورتی که می خواهید مخاطبین از طریق لینک مستقیم وارد کلاس آنلاین شوند گزینه "ورود با لینک مهمان" را فعال نمایید. سپس در قسمت "محدودیت تعداد کاربر" ، تعداد شرکت کنندگان کلاس را وارد نمایید و در قسمت "آدرس کوتاه" نام کلاس را وارد نمایید. (وارد کردن آدرس کوتاه الزامی نمی باشد) سپس بر روی گزینه "ثبت" کلیک نمایید. در این حالت نیازی نیست تا اسامی دانش آموزان را وارد سامانه نمایید و کاربران تنها با کلیک بر روی لینک کلاس آنلاین می توانند به صورت مستقیم وارد کلاس شوند. لازم به ذکر است که معلم حتما باید از طریق سامانه وارد کلاس آنلاین شود و نمی تواند با لینک مستقیم وارد کلاس شود. 

لینک کلاس آنلاین

ورود به صورت مستقیم از طریق سامانه و اپلیکیشن : در این حالت نیازی نیست گزینه "ورود با لینک مهمان" را فعال نمایید و فقط در قسمت "کلاس ها" اسامی کلاس هایی که می خواهید در کلاس آنلاین شرکت نمایند را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است در این فیلد می توانید بیش از یک کلاس را انتخاب کنید. همچنین در قسمت "کاربران مازاد" اسامی افرادی که در مدرسه وجود دارند و می خواهید وارد کلاس شوند و جزو دانش آموزان کلاس نیستند را می توانید انتخاب نمایید تا بتوانند وارد کلاس شوند و در کلاس شرکت نمایند. برای مثال مدیر یا معاون مدرسه

کلاس آنلاین

نحوه ایجاد جلسات کلاس آنلاین

زمانی که شما کلاس را ایجاد می کنید مانند دو تصویر بالا ، وضعیت آن "بدون جلسه" می باشد. یعنی هیچ جلسه ای برای کلاس تعریف نشده است و شما مشخص نکرده اید که کلاس موردنظر در چه تاریخ و ساعتی باید برگزار شود. برای ورود معلم و دانش آموزان به کلاس آنلاین ، ابتدا باید جلسه تعریف نمایید. نحوه تعریف جلسات به دو صورت می باشد : 

1- روش اول : در این روش نیازی به تعریف جلسات از قبل نیست و هر زمان که کلاس شروع شد و معلم قصد ورود به کلاس را دارد، می تواند بر روی گزینه "ورود" کلیک نماید. 

ورود به کلاس آنلاین

 سپس باید مدت زمان کلاس را تعیین نمایید و مشخص کنید که کلاس آنلاین شما نیم ساعته ، یک ساعت یا سه ساعته می باشد. سپس بر روی گزینه "ایجاد جلسه و ورود" کلیک نمایید. در این زمان جلسه ایجاد شده و معلم و دانش آموزان می توانند وارد کلاس آنلاین شوند. 

ورود به کلاس آنلاین

2- روش دوم : در صورتی که بخواهید، می توانید جلسات کلاس آنلاین خود را از قبل ایجاد نمایید و تا 2 ماه آینده جلسات را بسازید. برای ساخت جلسات بر روی گزینه "جلسات" کلیک نمایید.

جلسات کلاس آنلاین

 سپس بر روی گزینه "ایجاد جلسه" بزنید و تاریخ و ساعت شروع و پایان کلاس را وارد نمایید. در صورتی که می خواهید جلسات تکرار شود گزینه "تکرار" را فعال نمایید و روزهایی که می خواهید کلاس برگزار شود را تیک زده و ساعات آن را در مقابل آن وارد نمایید و سپس گزینه ثبت را بزنید.

کلاس آنلاین

نکته 1: در صورتی که ورود دانش آموزان از طریق لینک مستقیم باشد ، نیازی به وارد کردن اسامی دانش آموزان داخل سیستم نمی باشد ولی اسامی معلمین را باید در قسمت کاربران وارد نمایید و معلمین حتما باید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود و از طریق سامانه وارد کلاس آنلاین شوند.

نکته 2: برای ورود دانش آموزان از طریق لینک مستقیم ، ابتدا باید معلم وارد کلاس شود و سپس دانش آموزان می توانند وارد کلاس آنلاین شوند.

نکته 3: برای ورود از طریق لینک و یا از طریق سامانه ، معلم می تواند جلسات را از قبل تعریف نماید و یا همان لحظه بر روی گزینه ورود کلیک نماید و جلسه همان روز به صورت اتومات ساخته شود. در واقع نحوه تعریف جلسات به این موضوع که دانش آموزان می خواهند از طریق لینک وارد شوند و یا به صورت مستقیم وارد شوند ارتباطی ندارد.

نکته 4:  برای هر یک از کلاسها، یک لینک ایجاد می شود و دانش آموزان همیشه برای ورود به آن کلاس از همان لینک استفاده می کنند و با همان وارد می شوند.

نکته 5: در صورتی که می خواهید حضور و غیاب دانش آموزان ثبت شود و بتوانید از آن گزارش گیری کنید ، دانش آموزان حتما باید از طریق سامانه وارد شوند. در صورتی که ورود دانش آموزان از لینک باشد امکان ثبت حضور و غیاب دانش آموزان در سیستم وجود ندارد.

نحوه ورود دانش آموزان و شرکت کنندگان به کلاس آنلاین از طریق لینک

کلاس ساخته شده مطابق تصویر زیر می باشد. در صورتی که بر روی گزینه لینک کلیک کنید ، یک پیام مبنی بر اینکه " لینک کپی شد" ایجاد می شود و شما می توانید این لینک را برای دانش آموزان ارسال نمایید و شرکت کنندگان از طریق لینک و با استفاده از گزینه مهمان وارد برنامه شوند. لازم به ذکر است برای ورود شرکت کنندگان از طریق لینک ، نیازی به وارد کردن اسامی دانش آموزان در سامانه نمی باشد.

برای ورود به کلاس آنلاین دانش آموز بر روی لینک کلیک کرده و نام خودش را وارد می کند و وارد کلاس می شود. در حقیقت دانش آموزان برای ورود به کلاس آنلاین ، نیازی نیست وارد سامانه و اپلیکیشن شوند.

کلاس آنلاین

نحوه ورود دانش آموزان به کلاس آنلاین از طریق برنامه و اپلیکیشن

برای ورود دانش آموزان از طریق سامانه، باید اسامی دانش آموزان را در قسمت کاربران وارد نمایید و برای هریک از آنها username و password تعریف کنید. (برای ورود کاربران لطفا به قسمت راهنمای بخش کاربران مراجعه نمایید. لازم به ذکر است شما می توانید کاربران را از طریق فایل اکسل و به صورت گروهی وارد نمایید.) سپس دانش آموزان باید اپلیکیشن را بر روی گوشی نصب کنند و یا از طریق مروگر کروم یا فایرفاکس وارد سایت شوند و نام کاربری و رمزعبور خود را وارد نمایند. سپس وارد اکانت خود شده و بخش "کلاس آنلاین" را انتخاب می کنند. در این قسمت کلاس هایی که برایشان تعریف شده است را ملاحظه می کنند و در صورتی که زمان شروع کلاس فرا رسیده باشد و کلاس شروع شده باشد با کلیک بر روی گزینه "ورود" می توانند وارد کلاس شوند.

ورود کلاس آنلاین

 

سوالات و خطاهای متداول در کلاس آنلاین

 

در صورتی که در هنگام ساخت جلسات کلاس آنلاین همانند تصویر زیر با ارور "تعداد کاربران همزمان بیش از سقف مجاز است" مواجه شدید، راه حل چیست؟

در صورتی که از قسمت سمت راست برنامه وارد بخش سرویس ها شوید ، می توانید سرویس کلاس آنلاین خود را همراه با تعداد نفرات مجاز مشخص نمایید. در صورتی که سرویس شما اسکای روم 400 نفره باشد یعنی در هر ساعت به طور همزمان برای 400 نفر می توانید کلاس آنلاین ایجاد نمایید . برای مثال 8 تا کلاس 50 نفره یا 10 کلاس 40 نفره (لازم به ذکر است معلم و کاربران مازاد در آمار کلاس آنلاین محاسبه می شوند)

زمانی که تعداد کاربران شما در یک ساعت بیش از سقف مجاز شود (در این مثال سقف مجاز 400 نفر است) ، یک ارور همانند تصویر زیر نمایش داده می شود. همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید در این ساعت از قبل برای 366 دانش آموز کلاس آنلاین تعریف شده است و تنها برای 34 کاربر ظرفیت باقی مانده است در صورتی که برای 57 کاربر ، می خواهند کلاس جدید بسازند که در این حالت برای 23 کاربر ، ظرفیت کم دارند. 

کلاس آنلاین

به منظور مشاهده کلاس هایی که به صورت همزمان در این ساعت کلاس دارند بر روی گزینه "مشاهده کاربران همزمان" کلیک نمایید. در این قسمت کلاس های همزمان را همراه با تعداد کاربران آن کلاس مشاهده می کنید. برخی اوقات ممکن است برای یک کلاس و یک جلسه دوبار بر روی دکمه ثبت زده باشید و دوبار جلسه ثبت شده باشد و یا یک کلاس را به اشتباه در آن ساعت برایش جلسه ایجاد کرده اید. در این قسمت در صورتی که کلاس و جلسه ای اشتباه می باشد ، بر روی گزینه "حذف" کلیک نمایید تا آن جلسه حذف شود و بتوانید جلسه جدید تعریف نمایید.

کلاس آنلاین

لازم به ذکر است کاربران همزمانی که انتخاب کرده اید در آمار کلاس آنلاین محاسبه می شود و در صورتی که در این قسمت شخصی را انتخاب کرده اید آن را حذف نمایید تا بتوانید کلاس جدید ایجاد نمایید.

کلاس آنلاین

چرا وقتی دانش آموز در قسمت کلاس آنلاین وارد می شود ، کلاس مورد نظر نمایش داده نمی شود و یا صفحه سفید می باشد؟

این موضوع به دو دلیل اتفاق می افتد.

 • ممکن است کلاسی که شما ایجاد کرده اید ، مخاطب آن را درست انتخاب نکرده باشید. برای مثال شما می خواهید یک کلاس برای اول الف ایجاد نمایید ولی در قسمت مخاطب، کلاس اول الف را انتخاب نکرده اید و خالی گذاشته اید و یا به اشتباه یک کلاس دیگر را انتخاب کرده اید. در نتیجه اولین کاری که باید انجام دهید گزینه ویرایش کلاس آنلاین را بزنید و مخاطب کلاس را چک کنید.

کلاس آنلاین

 • ممکن است کلاس بندی دانش آموز به درستی انجام نشده باشد. یعنی شما در قسمت کلاس آنلاین ، مخاطب را به درستی انتخاب کرده اید و کلاس "اول الف" را انتخاب نموده اید ولی دانش آموز در کلاس "اول الف" قرار نگرفته است. برای این مورد به قسمت کاربران و بخش کلاسبندی دانش آموز مراجعه کرده و نام دانش آموز را جستجو نمایید تا مشخص شود دانش آموز در چه کلاسی قرار گرفته است. در صورتی که دانش آموز در کلاس دیگری باشد و در کلاس "اول الف" قرار نگرفته باشد ، کلاس آنلاین برای دانش آموز نمایش داده نمی شود. در تصویر زیر شهاب مرادی را جستجو کرده ایم و مشخص شده که در کلاس دوازدهم الف قرار دارد. یعنی هر کلاسی که در قسمت مخاطب کلاس "دوازدهم الف" انتخاب شده باشد ، برای شهاب مرادی نمایش داده می شود.

کلاس آنلایندر صورتی که در کلاس ، معلم یا دانش آموزان نمی توانستند دوربین یا میکروفون خود را فعال نمایند راه حل چیست؟

این موضوع دلایل مختلفی دارد.

 • اولین راه چک کردن تنظیمات گوشی و کامپیوتر می باشد که حتما دسترسی به میکروفون و دوربین داده شده باشد.
 • ممکن است بخاطر قدیمی بودن مرورگر کروم یا فایر فاکس این اتفاق بیفتد. مطمئن شوید که مرورگر بروزرسانی شده باشد. در صورتی که با مرورگر کروم وارد کلاس شده اید مرورگر خود را تغییر دهید و با فایرفاکس وارد شوید و برعکس. 
 • مطمئن شوید که وی پی ان و پروکسی و فیلتر شکن شما خاموش است.
 • ممکن است اینترنت شما ضعیف باشد یا قطعی و وصلی داشته باشد. با یک اینترنت دیگر وارد کلاس شوید. 
 • ممکن است مشکل از گوشی یا کامپیوتر شما باشد. با یک گوشی و سیستم دیگر وارد کلاس آنلاین شوید.

در صورتی که صدا و تصویر، قطع و وصل شود راه حل چیست؟

در صورتی که صدا و تصویر برای کل دانش آموزان کلاس با قطعی نمایش داده می شود نشان دهنده این است که اینترنت معلم ضعیف می باشد و صدا و تصویر برای کل کلاس با قطعی ارسال می شود. در این زمان معلم باید اینترنت خود را تغییر دهد ولی اگر صدا و تصویر برای اکثر کاربران کلاس بدون مشکل ارسال می شود و تنها یک یا چند کاربر با مشکل مواجه می باشند نشان دهنده این است که اینترنت همان کاربران با مشکل مواجه است و باید اینترنت خود را عوض کنند و با اینترنت دیگری وارد کلاس شوند.

در صورتی که در کلاس قطعی وجود داشته باشد لازم است حتما مدیر یا مسئولین با اینترنت دیگری وارد کلاس شوند و کیفیت کلاس را چک کنند.

آموزش ایجاد کلاس آنلاین و جلسات

 

>> آموزش بیگ بلو باتن

 

آموزش نحوه پخش فیلم در بیگ بلو باتن با لینک مستقیم خارجی

>> آموزش اسکای روم

 

>> آموزش ادوبی کانکت

 

>> آموزش کلاس های GC