کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین
کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین

مقایسه مدارس هوشمند و عادی

مدرسه هوشمند چیست؟

مدرسه هوشمند به مدرسه ای گفته می شود که علاوه بر بکارگیری امكانات فيزيكی مدرسه و مواردی که بقیه مدارس از آن برخوردار می باشند، سعی می کند تا با مجهز نمودن مدرسه به کلاس های هوشمند و استفاده از مواردی مانند برد هوشمند، ویدئو پروژکتور و موارد دیگر بیشتر درس ها را به صورت الکترونیکی آموزش دهد و ارزیابی دانش آموزان به صورت هوشمند می باشد. 

مدارس هوشمند و عادی

طبق تحقیقات انجام شده ، مدارس هوشمند از 8 اصل آموزش برخوردار می باشند که شامل موارد زیر است:

  1. مدرسه در نقش سازمان آموزش: مدرسه علاوه بر دانش  آموزان برای معلمان، مديران و والدین نیز یک مکان آموزشی می باشد و نحوه آموزش در مدارس هوشمند به صورتی می باشد که تمامی مراحل از جمله مشخص کردن اهداف ، محتوا ، ارزیابی و نظارت تمامی افراد به صورت پویا در آن مشارکت می کنند.
  2. ارزیابی يادگيری محور: سیستم ارزیابی دانش آموز، يادگيری محور می باشد و امتحانات در شرایط مطلوب برگزار می شود و به عنوان یک وسیله برای سنجش دانش آموز می باشد. 
  3. افزایش دانش : در مدارس هوشمند با ارائه مطالب آموزشی مفید، اثر زیادی در رشد و پرورش فكری و عملی دانش آموزان می گذارد و موجب ایجاد توانایی در ایجاد خلاقیت و نبوغ دانش آموز می گردد.
  4. پافشاری مدارس بر درک و شناساندن اهداف : اهداف و عملکرد مدرسه هوشمند برای دانش آموزان قابل فهم می باشد و به همین دلیل دانش آموزان به منظور دستیابی به این اهداف و یادگیری مطالب با مدرسه و دبیران همکاری می کنند.
  5. پافشاری مدارس هوشمند بر هوش اكتسابی : بر اساس پژوهش ها و بررسی های صورت گرفته مشخص شده که از طریق تعلیم راه های تفكر ، مخصوصا شیوه های تلفيقی و راه های فعال تعلیم ، می تواند موجب بالارفتن میزان هوش و قدرت فکر کردن دانش آموزان در بخش آموزش گردد.
  6. اصرار بر آموزش مهارت و انتقال : از اصول دیگر آموزش در مدارس هوشمند ، بکارگیری از راه های تعلیمی می باشد كه موجب بالا بردن میزان انگيزه دانش آموزان و الگو برداری از آن روش ها می گردد و این موضوع سبب می شود که دانش آموز به صورت خودکار این مهارت را به افراد دیگر منتقل کند که اين مورد در پروسه آموزش بسیار تاثیرگذار می باشد.
  7.  آموزش نتیجه تفكر می باشد: فراهم نمودن زمینه برای دانش آموزان که بتوانند فکر کنند موجب می گردد تا در امور مختلف به صورت منطقی فکر کنند.
  8. شمول عمومی: از نتایج تفكر خلاق و فهم عميق موارد ، آمادگی دانش آموزان و یا دبیران برای برطرف کردن مسائل سخت آموزشی می باشد. در مدارس هوشمند، دانش آموزان و معلمان تمایل دارند تا با خلاقيت و نوآوری و ارائه شیوه های تازه در برطرف کردن مسائل قدم بردارند.

برونر اعتقاد دارد که آموزش به صورت مكانيكی صورت نمی گیرد بلكه به این صورت است که مسائل مختلف را موشکافی كند تا در اثر آن یک مسئله را كشف نماید که به آن آموزش اكتشافی گفته می شود. همچنین آزوبل بر این باور می باشد که انسان در ذهن خود از دوران کودکی یک قالب را ایجاد می کند كه به آن ساخت شناخت گفته می شود. در صورتی که مسائل آموزشی در راستای ساخت شناخت فرد باشد ، دانش آموز آن مطلب را یاد می گیرد و به آن يادگيری معنی دار گفته می شود و این نوع متضاد يادگيری طوطی وار می باشد.

در مدرسه هوشمند ، آموزش به صورت سنتی و طوطی وار نمی باشد بلكه آموزش به صورت اكتشافی و معنی دارمی باشد.

مدرسه هوشمند

اصول مهم در مدارس هوشمند

تفاوت مدرسه هوشمند و مدرسه عادی

مدرسه های هوشمند به دلیل برخورداری از برخی خصوصیات با مدارس عادی متفاوت می باشند. از جمله مشخصه های مدارس هوشمند عبارتند از برنامه درسی، ارزشیابی تحصیلی، محتوای آموزشی و مدیریت مدرسه به منظور آماده کردن دانش آموزان برای عصر اطلاعات می باشد. بکارگیری از وسایل هوشمند مدارس از جمله اسمارت بردها قدم بلندی به منظور بهبود امکانات آموزشی در مدارس و آموزشگاه ها است. همچنین برنامه آموزش در مدارس هوشمند به گونه ای طراحی شده است تا دانش آموزان بتوانند در مدت زمان معین به پیشرفت تحصیلی دست یابند. تعدادی از تفاوت های مدارس هوشمند با مدارس عادی عبارتند از:

مقایسه مدارس هوشمند و عادی


مقالات مشابه

تجهیزات هوشمندسازی مدارس ویژگی های مدرسه هوشمند مزایای مدرسه هوشمند چیست مدرسه هوشمند چیست؟ هوشمندسازی مدارس در ایران مزایای مدرسه هوشمند کاربرد نرم افزار های هوشمند در مدارس چرا هوشمندسازی مدارس لازم است؟ نرم افزار تولید و صدور کارنامه مدارس هوشمند راه کار مناسب مدارس برای مصرف کمتر کاغذ در مدرسه با سامانه هوشمند مدارس بهترین نرم افزار هوشمند مدارس کدام است؟ تاثیر هوشمند سازی کلاس درس در یادگیری دانش آموزان مقایسه تاثیر دو روش آموزش مجازی و سنتی در یادگیری درس نقش آموزش مجازی و کلاس آنلاین مدارس در یادگیری مقایسه بیگ بلو باتن ، ادوبی کانکت و اسکای روم مزایا ومعایب کلاس آنلاین اسکای روم چیست؟ مزایا و معایب کلاس آنلاین GC چیست؟ تعریف مدرسه هوشمند اپلیکیشن هوشمند سازی مدارس مدیار مدارس از چه نرم افزاری استفاده می کنند نرم افزار مدارس غیرانتفاعی آموزش نویسندگی مسیری برای موفقیت
لیست مقالات